wtorek, 16 październik 2012 09:45

Odmiany ziemniaków

Na polskim rynku dostępne są dla klientów liczne odmiany ziemniaków. Ogólnie możemy je podzielić na polskie i zagraniczne. Oczywiście każda z tych grup ma wiele odmian i nie sposób szczegółowo omówić ich wszystkich, ale poniżej znajduje się garść najważniejszych informacji w tym zakresie.

 odmiany zieniaków; fot. sxc.hu

Jeśli chodzi o rodzime odmiany ziemniaka to aktualnie mamy zarejestrowane ich aż 118. część z nich to również odmiany niejadalne, ale większość to takie, które nadają się do konsumpcji. Te jadalne z kolei dzielone są jeszcze na odmiany szczególnie nadające się do konkretnych zastosowań jak np. odmiany przeznaczone na przetwory, odmiany z których robi się frytki oraz odmiany przeznaczone do produkcji chipsów. W domach raczej nie rozróżniamy tego typu zastosowań i zakupione ziemniaki przeznaczamy na pure bądź frytki bez względu na zakupioną odmianę, której zresztą często nie mamy nawet świadomości. Ale do przemysłowych celów decyzja o zastosowanej odmianie ziemniaka to podstawowa kwestia. Polscy rolnicy zdają sobie sprawę z tego jakie odmiany najlepiej opłaca się uprawiać i kiedy dokonywać ich zbiorów. W okresie finalizacji pracy w danym roku nad udanymi plonami ziemniaków najważniejsze są dla rolników ceny skupu, wypłacalność odbiorców a także części do kombajnu Bolko czy części do kombajnu Anna – najczęściej używanych w naszym kraju maszyn do zbioru tego popularnego warzywa.

 

Oprócz konkretnej przydatności poszczególnych odmian rozróżnia się je również pod kątem okresu sadzenia i wykopek. Wyróżnia się w tym zakresie pięć kategorii: bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne, średnio późne i późne. Spośród polskich odmian ziemniaka najbardziej popularna jest średnio późna Bryza oraz wczesny Irys.

Jeśli chodzi o zagraniczne odmiany to również zarejestrowane jest w Polsce sporo ponad sto odmian. Z tego ok. 25% stanowią odmiany skrobiowe. Pozostała część to odmiany jadalne.

Uprawa rolna

Uprawą rolną w rozumieniu art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13.10.1995 r. – Prawo łowieckie (t. jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 ze zm.; dalej jako: PrŁow) jest każda uprawa prowadzona na gruncie rolnym – uchwalił Sąd Najwyższy.

2011. uprawyrolne.pl - serwis o szeroko pojętej tematyce upraw rolnych i uprawach ekologicznych
Joomla 1.7 templates free by Joomla Template Maker

Jesteśmy bardzo zainteresowani poznaniem, w jaki sposób korzystasz z naszego serwisu. Jeżeli się na to zgodzisz, zachowamy na Twoim komputerze tzw. plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o klikaniu z Twojego komputera. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko.