wtorek, 16 październik 2012 09:45

Odmiany ziemniaków

odmiany zieniaków; fot. sxc.hu

Na polskim rynku dostępne są dla klientów liczne odmiany ziemniaków. Ogólnie możemy je podzielić na polskie i zagraniczne. Oczywiście każda z tych grup ma wiele odmian i nie sposób szczegółowo omówić ich wszystkich, ale poniżej znajduje się garść najważniejszych informacji w tym zakresie.

Jeśli chodzi o rodzime odmiany ziemniaka to aktualnie mamy zarejestrowane ich aż 118. Część z nich to również odmiany niejadalne, ale większość to takie, które nadają się do konsumpcji. Te jadalne z kolei dzielone są jeszcze na odmiany szczególnie nadające się do konkretnych zastosowań jak np. odmiany przeznaczone na przetwory, odmiany z których robi się frytki oraz odmiany przeznaczone do produkcji chipsów. W domach raczej nie rozróżniamy tego typu zastosowań i zakupione ziemniaki przeznaczamy na pure bądź frytki bez względu na zakupioną odmianę, której zresztą często nie mamy nawet świadomości. Ale do przemysłowych celów decyzja o zastosowanej odmianie ziemniaka to podstawowa kwestia. Polscy rolnicy zdają sobie sprawę z tego jakie odmiany najlepiej opłaca się uprawiać i kiedy dokonywać ich zbiorów. W okresie finalizacji pracy w danym roku nad udanymi plonami ziemniaków najważniejsze są dla rolników ceny skupu, wypłacalność odbiorców, a także koszt serwisowania kombajnów ziemniaczanych, który na szczęście, dzięki atrakcyjnej ofercie sklepów dla rolników, zazwyczaj okazują się stosunkowo niskie.

 

Oprócz konkretnej przydatności poszczególnych odmian rozróżnia się je również pod kątem okresu sadzenia i wykopek. Wyróżnia się w tym zakresie pięć kategorii: bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne, średnio późne i późne. Spośród polskich odmian ziemniaka najbardziej popularna jest średnio późna Bryza oraz wczesny Irys.

Jeśli chodzi o zagraniczne odmiany to również zarejestrowane jest w Polsce sporo ponad sto odmian. Z tego ok. 25% stanowią odmiany skrobiowe. Pozostała część to odmiany jadalne.

Uprawa rolna

Uprawą rolną w rozumieniu art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13.10.1995 r. – Prawo łowieckie (t. jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 ze zm.; dalej jako: PrŁow) jest każda uprawa prowadzona na gruncie rolnym – uchwalił Sąd Najwyższy.

2011. uprawyrolne.pl - serwis o szeroko pojętej tematyce upraw rolnych i uprawach ekologicznych
Joomla 1.7 templates free by Joomla Template Maker

Jesteśmy bardzo zainteresowani poznaniem, w jaki sposób korzystasz z naszego serwisu. Jeżeli się na to zgodzisz, zachowamy na Twoim komputerze tzw. plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o klikaniu z Twojego komputera. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko.